Slujiri arhierești – 30 mai 2021 – Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

În Duminica a cincea după Paști, numită și Duminica Samarinencei, 30 mai 2021,  Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou”, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.
La momentul rânduit, Înaltpreasfinția sa l-a hirotonit întru preot pe diaconul Pavel Burtilă.
Răspunsurile liturgice au fost date de membri ai Grupului Psaltic „Dimitrie Suceveanu” al Catedralei Arhiepiscopale – Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”. 

Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, a slujit Sfânta Liturghie la Metocul Mănăstirii Sihăstria Putnei, din Costileva de Sus, Ulma. Înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, Ierarhul a săvârșit slujba de sfințire a bisericii cu hramurile „Icoana Maicii Domnului Podromița” și „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”. Preasfinția Sa l-a hirotonit întru preot pe diaconul Casian Păun și l-a hirotesit întru duhovnic pe părintele Teodosie.

Irina Ursachi