Simpozionul național „Valori naționale în creația Mitropolitului Bartolomeu Valeriu Anania”, ediția a VIII-a

Asociația Școlară Suceveană pentru Educație și Dezvoltare, Fundația „Mitropolitul Bartolomeu” Cluj-Napoca, în parteneriat cu Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava, Inspectoratul Școlar Județean Suceava, Fundația Social Culturală Victoria Suceava, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei”, Mănăstirea Dragomirna și Parohia Șcheia I, Suceava, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, organizează vineri, 11.06.2021, în Sala de Conferințe – Casa „Sfântul Paisie”, a Mănăstirii Dragomirna, cea de-a VIII-a ediție a  Simpozionului Național „Valori naționale în creația Mitropolitului Bartolomeu Valeriu Anania”.
Evenimentul va fi debuta cu oficierea unei slujbe de pomenire a Mitropolitului Bartolomeu Valeriu Anania, oficiată de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Deschiderea oficială a simpozionului va fi marcată de  disertațiile domnului  prof. univ. dr. Ștefan Purici, prorectorul Universității „Ștefan cel Mare” Suceava și a stavroforei Maria-Magdalena Gherghina – stareța Mănăstirii Dragomirna.

În simpozion vor conferenția:

Dorel Vișan (actor, poet, prozator, eseist, filosof): Gânduri despre Părintele Mitropolit Bartolomeu Anania;

– prof. univ. dr. Virgil Nistru-Țigănuș, Galați – «O Ancoră a Sufletului» În Filigranul Creației Părintelui Bartolomeu Anania;

– pr. dr. Ioan Petraș – membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Timișoara – Ce aș fi fost fără Mitropolitul Bartolomeu?;

– pr. conf. dr. habil. Jan Nicolae, Facultatea de Teologie Ortodoxă, Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia – Zvon de Amvon. Cum l-am cunoscut pe Vlădica Bartolomeu Anania;

Grigore Ilisei (scriitor, jurnalist de presă, radio și televiziune): Un interviu radiofonic pierdut și regăsit cu Arhimandritul Bartolomeu Anania, luat pentru Radio Iași, la 30 august 1992, cu un scurt preambul consacrat istoricului literar Aurel Sasu, cel care a contribuit la redescoperirea prețiosului document;

– pr. prof. univ. dr. Ștefan Iloaie, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca, Facultatea de Teologie Ortodoxă  – Lumina – bucurie și viață, în pastoralele Mitropolitului Bartolomeu la Învierea Domnului;

– prof. Daniela Ceredeev, inspector școlar, Inspectoratul Școlar Județean Suceava  – Cântecul pietrei. Catharsis și metaforă în poemul dramatic „Meşterul Manole”;

Monahia Elena Simionovici, Mănăstirea Voroneț –  Cartea deschisă a împărăției. De la Betleemul Nașterii la Ierusalimul Învierii. Împlinire a personalității Mitropolitului Bartolomeu Anania.

– dr. Dragoș Ursu, istoric al Muzeului Național al Unirii, Alba Iulia – Valeriu Anania – anii formării. Un destin în vâltoarea istoriei. Mărturii documentare;

– dr. Silviu-Constantin Nedelcu, Biblioteca Academiei Române, cercetător postdoctoral ISDS-UB –  Bartolomeu Anania și Calendarul Credința (Detroit, Michigan – SUA);

– preot prof. dr. Bogdan-Ioan Anistoroaei, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare”, Iași – Prin Valeriu Anania spre ceilalți;

– prof. dr. Carmen Dura, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare” Iași – Tămăduirea Omului prin cuvânt în predicile Mitropolitului Bartolomeu Anania din perioada Triodului – Urme vii în memoria satului Glăvile – prezentare PowerPoint;

– pr. drd. Bogdan Lupaștean-Barfă, Biserica „Nașterea Maicii Domnului” Milișăuți – Caracterul pedagogic al Catehezelor Liturgice ale ÎPS Bartolomeu privind Unitatea Credinței;

rasofora Sofia-Hrestic Ilona, Mănăstirea Dragomirna, jud. Suceava – Curajul în Vorba și Scrierea Mitropolitului Bartolomeu Anania;

– pr. drd. Cezar Onesim, Biserica „Sfântul Nicolae” Șcheia I – Valeriu Anania. O copilărie sub semnul Culturii.

Simpozionul va fi un spațiu pentru lansări de carte și recital de poezie:

– prof. univ. dr. Carmen Bulzan, București – Lansare de carte: „Învierea din Anamneze”, „Omul Încuvântat”;

– pr. Vasile D. Suciu, Giarmata Vii, Timiș – „Bucură-te, cântec viu”.

– lector univ. dr. Geta Moroșan, Facultatea de Litere și Științe ale Comunicării, Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava – „Bartolomeu Valeriu Anania. Despre «A Îndrăzni»”;

– redactor Alexandra Blendea, Casa Cărții de Știință, Cluj-Napoca – „Opera Mitropolitului Bartolomeu Valeriu Anania în exegeza a doi mari scriitori clujeni: Aurel Sasu și Constantin Cubleșan”.

Recitalurile de poezie din creația poetului Valeriu Anania vor fi susținute de poeta Carmen Peregrina și poetul Vasile Derunc.

Evenimentul va fi moderat de doamna lector univ. dr. Gina Puică, Facultatea de Litere și Științe ale Comunicării, Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava.