Școala de vară „Copii la altar”

Inspectoratul Școlar Județean Suceava, în parteneriat cu sectorul Teologic-Educațional al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și Casa Corpului Didactic „George Tofan” Suceava, organizează, în perioada 01.07-30.08.2021,  programul  Școala de vară „Copii la altar”, program educațional-catehetic,  complementar programului Școala de duminică, subsumat parteneriatului Școală-Biserică.

Context socio-educațional și filantropic:

– impactul multidimensional – educațional, catehetic, comunitar și socio-emoțional – al Școlilor de duminică, în perioada de pilotare a programului, inițiat și susținut de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților;

– redimensionarea parteneriatului Școală-Biserică din perspectiva prevederilor art. 5 (1) din Protocolul încheiat între Ministerul Educației Naționale (nr. 9217/29.05.2014), Patriarhia Română (nr. 5120/29.05.2014) și Secretariatul de Stat pentru Culte (nr. C-927/30.05.2014).

 Descrierea programului

  • Participanți: copii și tineri din parohiile județului Suceava, organizați în grupe pe cât posibil omogene de vârstă, cu un  nivel relativ asemănător de competențe cheie, generale și specifice raportate la profilul dezirabil al copilului/tânărului de azi; 
  • Tipuri de activități: instructive, catehetice și socio-educative; ex: ateliere catehetice; ateliere de lectură biblică interpretativă/comprehensivă și/sau de scriere creativ-reflexivă; ateliere creative; activități de timp liber de calitate, de voluntariat și inițiativă comunitară; activități socio-educative și culturale, de suport și consiliere pentru copii aflați în situații de risc și/sau în incapacitate de a participa la învățarea online; școală de vară/de iarnă;
  • Moderatori/facilitatori ai învățării: preoți, profesori de religie, profesori ce predau alte discipline sau  co-teaching preot-profesor (învățare în diadă);  
  • Orar/ritmicitate:  5-7 zile, consecutiv, în perioada vacanței de vară, după un calendar propriu parohiilor înscrise în program, o zi fiind dedicată unei sesiuni catehetice ce va fi susținută de inspectorul de cateheză al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților;
  • Locul desfășurării: activități directe, în biserică, în grupuri medii, cu respectarea tuturor regulilor de siguranță sanitară specifice perioadei pandemice;  activități online, în grupuri ce pot fi corect și corespunzător moderate; activități combinate (blended learning), în ritmul și dinamica grupurilor de copii și/sau tineri.

  Desfășurarea programului:

  • etapa preliminară – înscrierea în program; constituirea echipei, recrutarea voluntarilor, stabilirea responsabilităților, cristalizarea programului/orarului activităților; completarea formularului https://forms.gle/P6zGfp3QyMyN6unSA;
  • etapa propriu-zisă de desfășurare și comunicare a rezultatelor  proiectului propriu (la cel mult o săptămână de la încheierea activităților);
  • etapa de sumarizare, jurizare și celebrare a  rezultatelor, premierea participanților, 01-11.09.2021.

Coordonatori:

prof. Daniela Ceredeev, inspector școlar de specialitate religie,

Inspectoratul Școlar Județean Suceava

arhid. prof. dr. Bogdan-Mihai Hrișcă, consilier eparhial,

Sectorul Teologic-Educațional, Arhiepiscopia  Sucevei și Rădăuților

prof. Cristi-Gabriel Hurjui, inspector pentru cateheză parohială,

Arhiepiscopia  Sucevei și Rădăuților