Rezultatul concursului de ocupare a unui post de redactor și foto-reporter

anunt_administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, joi, 16 decembrie 2020, la Centrul Eparhial, s-a desfășurat concursul de angajare pentru postul de redactor și foto-reporter (2 posturi cu ½ normă). 

În urma anunțului publicat pe site-ul arhiepiscopiasucevei.ro și pe pagina oficială de Facebook, s-au înscris un număr de 16 candidați. Prima etapă a constat în evaluarea dosarelor care întrunesc toate condițiile solicitate, fiind selectate 6 persoane pentru etapa a doua (proba practică și interviul). Comisia de selecție a fost compusă din cinci membri specialiști în diferite domenii: media, limbă română și comunicare, studii teologice și resurse umane. În urma evaluării candidaților (proba practică a constat în redactarea unei știri, o relatare telefonică a evenimentului liturgic și interviu), s-a ocupat un singur post, de către domnișoara Irina URSACHI, care a întrunit cel mai mare punctaj cumulat pentru cele trei grupuri de criterii: redactare știre – 35p (elemente esențiale, concizie, exprimare, originalitate, corectitudine lingvistică), relatare telefonică – 35p (calitatea exprimării, limbaj teologic, coerență, date eveniment, originalitate) și conținutul dosarului – 30p (calitatea materialelor / experiență și profesionalism, respectarea cerințelor privind documentele solicitate, motivație și disponibilitate). Întrucât regulamentul GDPR nu ne permite publicarea datelor cu caracter personal, rezultatele au fost transmise pe mailul personal al fiecărui candidat.

Sectorul de Comunicare, Media și Relații publice