„Reîntăriți-vă alegerea de la Botez și fiți fideli acelei alegeri” – PS Damaschin Dorneanul

ps-damaschin-mesaj-suceveni_2

Predica la Duminica a 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)

Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, a slujit în Duminica a 5-a după Rusalii la Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou din Suceava alături de un sobor de preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură, Preasfinția sa a vorbit despre necesitatea păstrării neștirbite a relației noastre cu Dumnezeu arătând că viețuirea noastră trebuie să fie în concordanță cu mărturisirea credinței noastre: „Nu putem fi slujitori ai lui Dumnezeu și ai lui Mamona, nu putem să ne numim creștini și în același timp să viețuim numai după voia noastră. Cine crede cu adevărat în Dumnezeu păzește poruncile Lui! Reîntăriți-vă alegerea făcută la Botez și fiți fideli acelei alegeri!”.