Proiectul eparhial „Învierea Domnului în satul românesc” a ajuns la cea de-a doua ediție

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, în ziua de sâmbătă, 18 mai 2024, va avea loc cea de-a doua ediție a evenimentului eparhial „Învierea Domnului în satul românesc”, proiect coordonat de către Sectorul „Catehizare, tineret și educație pentru viață” al Centrului Eparhial Suceava, prin Biroul de catehizare parohială.

Evenimentul, care va avea loc la Muzeul Satului Bucovinean din municipiul Suceava, va debuta cu Sfânta Liturghie, săvârșită de către un sobor de preoți coordonatori ai centrelor de tineret, începând cu ora 8:00, în bisericuța-tezaur a complexului muzeal și va continua, în jurul orelor 10:30, cu premierea la nivel eparhial a echipajelor catehetice participante la Concursul Național Catehetic „Hristos împărtășit copiilor” ediția a XVI-a.

În ceea de a doua parte a evenimentului, de la ora 11:00, tinerii și copiii prezenți vor participa împreună cu părinții și profesorii însoțitori la o ceremonie militară festivă, organizată în incinta Cetății de Scaun a Sucevei.

Biroul de catehizare parohială
al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților