Programul sărbătoririi Sfântului Ierarh Iacob Putneanul la Mănăstirea Putna

În zilele de 13-14 mai, va avea loc la Mănăstirea Putna sărbătorirea Sfântului Ierarh Iacob Putneanul. Sfântul Iacob este al doilea mare ctitor al mănăstirii și a fost canonizat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în ședința din 6-7 iunie 2016. Proclamarea canonizării a avut loc în 14 mai 2017 la Mănăstirea Putna, în prezența Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

Programul sărbătoririi Sfântului Ierarh Iacob Putneanul

SÂMBĂTĂ, 13 MAI 2023

09.00 – Aducerea spre închinare a sfintelor moaște ale Sfântului Iacob Putneanul din Paraclisul Sfinții Apostoli Petru și Pavel al mănăstirii în pridvorul bisericii voievodale

18.00 – Priveghere la pomenirea Sf. Ier. Iacob Putneanul

DUMINICĂ, 14 MAI 2023

07.00 – Acatistul Sf. Ier. Iacob Putneanul

08.30 – Sfânta Liturghie arhierească

LUNI, 15 MAI 2023

19.00 – Ducerea sfintelor moaște ale Sfântului Iacob Putneanul în Paraclisul mănăstirii

La Sfânta Liturghie va sluji Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților.

Slujba privegherii și Sfânta Liturghie vor fi transmise video în direct, pe canalul de youtube al mănăstirii și pe pagina de facebook.