Programul sărbătorii Sfântului Voievod Ștefan cel Mare la împlinirea a 30 de ani de la canonizare – Mănăstirea Putna, 1–3 iulie 2022

Vineri, 1 iulie

09:00 – 09:30 Aducerea spre închinare a sfintelor moaște ale Sfântului Iacob Putneanul din Paraclisul Sfinții Apostoli Petru și Pavel al mănăstirii în pridvorul bisericii voievodale

18:00 – 22:00 Slujba Privegherii în cinstea Sfântului Voievod Ștefan cel Mare.

Sâmbătă, 2 iulie

07:00 – 08:30 Slujba Acatistului Sfântului Voievod Ștefan cel Mare

08:00    Întâmpinarea gospodarilor din vetrele folclorice ale județului Suceava, care vor veni pe jos din centrul comunei Putna spre mănăstire, interpretând cântări religioase și patriotice, conduși de președintele CJ Suceava

08:30 – 11:00 Sfânta Liturghie Arhierească

Vor sluji Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcop al Basarabiei de Sud, și Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

11:00 – 11:30 Recital al Grupul Vocal-Tradițional „Ai lui Ștefan, noi oșteni” al Liceului Tehnologic „Ion Nistor” – Vicovu de Sus

11:30 – 12:00 Ceremonia militară, cu depunere de coroane și defilarea trupelor militare din partea Structurilor Ministerului Afacerilor Interne din județul Suceava și a delegației Ministerului Afacerilor Interne al Republicii Moldova.

Duminică, 3 iulie

19.30.   Ducerea sfintelor moaște ale Sfântului Iacob Putneanul în Paraclisul mănăstirii

Evenimentul va fi transmis video pe paginile de Facebook și YouTube ale Mănăstirii Putna și ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.