Probă scrisă a examenului pentru ocuparea unor posturi clericale vacante din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

Astăzi, 12 august 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, la Centrul Eparhial Suceava a avut loc proba scrisă a Examenului pentru ocuparea unui post clerical vacant în mediul urban și pentru ocuparea unui post clerical vacant într-o instituție de sănătate publică din mediul urban.
Pentru posturile vacante din cadrul Protopopiatului Rădăuți, preot coslujitor la Parohia „Sfântul Ilie” din Municipiul Rădăuți și preot de caritate la paraclisul din cadrul Spitalului „Sfinții Doctori fără de arginți Cosma și Damian” din Municipiul Rădăuți, s-au prezentat doi candidați. După desfășurarea probei orale și a probei de slujire, în zilele următoare vor fi afișate rezultatele finale.