Premierea participanților la Concursul Național Catehetic „Hristos împărtășit copiilor”, ediția a XVI-a, a avut loc la Catedrala Patriarhală „Sfinții Împărați Constantin și Elena”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților,  în ziua de marți, 21 mai 2024, preacucernicul părinte Maricel Ursuțu, preot paroh al Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” Bogdănești I, Protopopiatul Fălticeni, a participat la festivitatea de premiere a câștigătorilor Concursului Național Catehetic „Hristos împărtășit copiilor”, ediția a XVI-a, care în acest an a purtat titlul sugestiv „Hristos – Cuvântul care vindecă”.

Evenimentul a avut loc la Catedrala Patriarhală din București, unde, preacucernicul părinte Maricel Ursuțu a fost însoțit de un elev, reprezentant al grupului de cateheză Mugurași duhovnicești, al Parohiei Bogdănești I, grup care cuprinde peste 80 de copii cu vârste cuprinse între 6 și 16 ani, care a câștigat anul acesta Concursul Național Catehetic la nivel eparhial, în cadrul comisiei de evaluare care a avut loc în ziua de 30 aprilie 2024, la Centrul Eparhial Suceava.

Despre cele petrecute în zilele de 20-21 mai, părintele paroh a menționat: „Programul a fost unul intens și impresionant, deoarece a cuprins activități valoroase și întâlniri profund duhovnicești între coordonatorii proiectelor din numeroase eparhii, dar mai ales între tineri și copii. Închinarea la sfintele moaște, vizitarea Palatului Patriarhiei, cuvintele de folos, vizionarea filmului realizat de Trinitas TV, care prezintă toate proiectele câștigătoare, dar în special participarea la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și primirea binecuvântării Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Patriarh Daniel, au reprezentat momente unice și memorabile pentru participanți.

Premiul acordat anul acesta în cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă” este pentru toți copiii care participă constant la întâlnirile proiectului „Școala de Duminică”, pe care tinerii din comuna Bogdănești l-au numit grupul „Mugurași duhovnicești”, prilej de bucurie și de recunoștință, dar totodată  promisiune și încredințare că activitățile lor vor continua cu nădejdea de a deveni tot mai valoroase duhovnicește și mai de folos dezvoltării unor creștini vrednici și bineplăcuți lui Dumnezeu”.

Activitățile catehetice și de tineret prilejuite de Concursul Național Catehetic „Hristos împărtășit copiilor”, ediția a XVI-a, au debutat în Eparhia Sucevei încă din luna noiembrie a anului anterior și au implicat un număr impresionant de tineri și copii din mai multe comunități parohiale ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

La nivel eparhial, evaluarea a fost realizată de către o comisie formată din profesori, clerici și inspectori de specialitate, cele 10 proiecte participante la etapa eparhială fiind premiate în cadrul evenimentului eparhial „Învierea Domnului în satul românesc” din data de 18 mai 2024.

Biroul de Catehizare Parohială
al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților