Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a săvârșit Slujba Parastasului pentru făuritorii Serbării de la Putna 1871 și a luat parte la festivitatea de premiere a concursurilor Serbării din 2021

La evenimentul „Serbarea de la Putna – 150. Continuitatea unui ideal” este prezent zilele acestea Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Daniel.

Preafericirea Sa a săvârșit astăzi, 16 august 2021, Slujba de pomenire pentru ctitorii Mănăstirii Putna și făuritorii Serbării de la Putna din 1871, alături de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud și Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. Părintele Patriarh a dat citire pomelnicului special întocmit în acest sens, pe baza documentelor și publicisticii din 1870–1871.

Apoi, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a luat parte și la premierea câștigătorilor concursurilor „Serbarea de la Putna – 150”, organizate de Mănăstirea Putna cu prilejul Serbării din acest an, model fiind concursul inițiat de Xenopol în anul 1871. Un juriu format din personalități ale vieții culturale din România și din specialiști în domeniu a analizat cu atenție toate creațiile primite. Premiile au fost înmânate de președintele juriului, Președintele Academiei Române, domnul Ioan Aurel Pop.

Marele Premiu al Concursului de discursuri a fost câștigat de Cosmin Țugui, 18 ani, de la Colegiul Național ,,Eudoxiu Hurmuzachi” din Rădăuți, cu lucrarea „Românii în Europa: între identitate și integrare”.

La Concursul de creație literară (poezie, proză scurtă, eseu), Marele Premiu a fost obținut cu textul „Despre entropie și boală în Europa fragilității spirituale” de către Iustin Butnariuc, 22 ani, originar din Botoșani și student la Facultatea de Medicină Generală din Iași.

Emanuel Chiriac, 28 de ani, de la Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, Iași, a obținut Marele Premiu al Concursului de creație plastică, cu lucrarea intitulată „Dor de întreg”.

Concursul de creație video l-a avut desemnat câștigător al Marelui Premiu pe Ovidiu Ciobanu, 24 ani, din Comănești, județul Bacău, cu filmul „Cărăruia”.

A urmat rostirea discursului câștigătorde către tânărul Cosmin Țugui, câștigătorul Marelui Premiu al Serbării de la Putna 2021.

Un moment emoționant a fost și cel al interpretării de către Silvia Mleșniță a imnului serbării, compus special pentru Serbarea 2021Un ideal la Putna.

Redăm lista completă a premianților și a membrilor juriului concursurilor organizate cu prilejul împlinirii a 150 de ani de la marea Serbare de la Putna din anul 1871.

Concursul de discursuri

Juriul a fost format din:

Ioan Aurel Pop – președintele Academiei Române

Ștefan Afloroaei – profesor universitar la Facultatea de Filosofie din Iași, membru al Academiei Române

Adrian Alui Gheorghe – scriitor, critic literar

Premiile au fost acordate după cum urmează:

Marele Premiu – Cosmin Țugui, 18 ani, Colegiul Național ,,Eudoxiu Hurmuzachi”, Rădăuți

Titlu: Curajul și puterea de a fi și de a rămâne român în Europa

Premiul I – Radu Artiom, 24 ani, Facultatea de Drept, București

Titlu: Reîntoarcerea la izvoare

Premiul al II-lea – Silvian-Emanuel Man, 29 ani, Iași

Titlu: Continuitatea unui ideal: învierea neamului românesc

Premiul al III-lea – Ionuț Mihai Hîncu, 32 ani, Vicovul de Sus, Suceava

Titlu: Putna – Ierusalimul neamului românesc

Premii speciale:

Maria-Corina Dimitriu, 19 ani, Colegiul Național ,,Costache Negruzzi”, Iași

Ionel-Alexandru Gherman, 25 de ani, Vicovul de Sus, Suceava

Diana Paul, 20 ani, Cluj-Napoca

Ioan Alexandru Rizea, 22 ani, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”, București

Concursul de creație literară

Juriul a fost format din:

Alex Ștefănescu – scriitor, critic și istoric literar

Ana Blandiana – scriitor, membru al Academiei Române

Adrian Alui Gheorghe – scriitor, critic literar

Premiile au fost acordate după cum urmează:

Marele Premiu – Iustin Butnariuc, 22 ani, Facultatea de Medicină Generală, Iași

Titlul eseului: Despre entropie și boală în Europa fragilității spirituale

Poezie

Categoria de vârstă: liceeni

Premiul I – Paul Andrei Ungureanu, Suceava

Premiul al II-lea – Ana Pasanciuc, Suceava

Premiul al III-lea – Alexia Plăcintă, Suceava

Mențiune – Dimitria Ilie, 19 ani, Liceul „Dimitrie Cantemir”, Onești

Proză scurtă

Categoria de vârstă: liceeni

Premiul I – Emanuela Grigorescu, Colegiul Național Pedagogic „Carol I”, Câmpulung

Premiul al II-lea – Ana-Maria Tomescu, 17 ani, Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”, Timișoara

Premiul al III-lea – Bianca Scurtul, Liceul Teoretic „Liviu Deleanu”, Chișinău (Republica Moldova)

Mențiuni:

Irina-Mirela Marin, 16 ani, Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău

Theodora Petrache, 18 ani, Colegiul Național „Matei Basarab”, București

Cristina-Gabriela Vasiliu, 16 ani, Colegiul Național „Gh. Munteanu Murgoci”, Brăila

Gheorghe Găitan, 18 ani, Colegiul Național „Petru Rareș”, Suceava

Categoria de vârstă: studenți

Premiul I – Adela Adriana Scorțaru, Facultatea de Drept „Babeș-Bolyai”, Cluj

Premiul al II-lea – Mihail Mariei, 19 ani, Facultatea de Biologie, Iași

Premiul al III-lea – Filofteia Marciana Covaciu, 19 ani, Oradea

Mențiuni:

Luminița-Mihaela Croitoru, 20 de ani, Facultatea de Litere, București

Denisa Dună, 25 de ani, Facultatea de Litere, București

Constantin-Andrei Pătrăucean, 25 de ani, masterand, Facultatea de Litere, Suceava

Categoria de vârstă: tineri 22-35 de ani

Premiul I – Mara Chelcioiu, 28 de ani, Miroslăvești, Prahova

Premiul al II-lea – Andreea Chifan, 24 de ani, Gura-Putnei, Suceava

Premiul al III-lea – Alexandra Benea, 35 de ani, Șelimbăr, Sibiu

Mențiune – Maria Prisacariu, 25 ani, București

Eseu

Categoria de vârstă: liceeni

Premiul I – Laura Moraru, Liceul Tehnologic „Jean Dinu”, Adamclisi

Premiul al II-lea – Ionuț Preda, Liceul Tehnologic „Jean Dinu”, Adamclisi

Premiul al III-lea – Gabriela Staicu, Colegiul Național „Unirea”, Focșani

Mențiuni:

Atena Maria Buzbuchi, 17 ani, Colegiul Național „Radu Negru”, Făgăraș

Maria-Corina Dimitriu, 19 ani, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

Andrei Nicolae Pajint, 15 ani, Colegiul Național „Unirea”, Târgu Mureș

Categoria de vârstă: studenți

Premiul I – Ștefan Țugui, 20 ani, Facultatea de Drept, București

Premiul al II-lea – Vladislav Ciupac, 19 ani, Facultatea de Istorie și Geografie, Suceava

Premiul al III-lea – Dafina Bârcă, 18 ani, Feneș, Caraș-Severin

Mențiuni:

Maria-Alexandra Barbu, 20 ani, Facultatea de Automatică și Calculatoare, București

Nicol-Maria Iordache, 21 de ani, Facultatea de Drept, București

Aurelia Obreja, 22 ani, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Orhei (Republica Moldova)

Categoria de vârstă: tineri 22-35 de ani

Premiul I – Adina-Alexandra Iftime, 26 ani, Botoșani

Premiul al II-lea – Daniela Dandeș, 29 ani, Wheatley, Oxfordshire (Marea Britanie)

Premiul al III-lea – Andreea Chifan, 24 ani, Putna, Suceava

* Pentru că la unele secțiuni lucrările nu au atins un nivel satisfăcător, juriul a decis că nu poate acorda toate premiile.

Concursul de creație plastică

Juriul a fost format din:

Oliv Mircea – critic de artă

Oana Ruxandra Hrișcă – lector universitar

Corina Cimpoeșu – istoric de artă

Premiile au fost acordate după cum urmează:

Marele Premiu – Emanuel Chiriac, 28 de ani, Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, Iași

Titlu: Dor de întreg

Categoria de vârstă: 14-19 ani

Premiul I – Elena Dărăban, 18 ani, Colegiul Național „Moise Nicoară”, Arad

Premiul al II-lea – Alexandra Bîrlădeanu, 16 ani, Seminarul Teologic „Sfântul Vasile cel Mare”, Iași

Premiul al III-lea – Alina Georgeta Mironescu, 19 ani, Vicovu de Sus, Suceava

Mențiuni:

Irina Mihaela Cîrlan, 15 ani, Liceul de artă „G. Georgescu”, Tulcea

Delia Giorgiana Dan, 15 ani, Liceul de Artă „G. Georgescu”, Tulcea

Maria Ganciu, 14 ani

Categoria de vârstă: 20-35 ani

Premiul I – Georgiana-Ramona Busuioceanu, Craiova

Premiul al II-lea – Emilia Avărvăroaei, 21 de ani, Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, Iași

Premiul al III-lea – Constantin Rusu, 33 de ani, doctorand, Universitatea Națională de Arte, București

Mențiuni:

Maria Arbore, 26 de ani, Iași

Narcisa Rafaela Mihai, Facultatea de Teologie Ortodoxă, București

Diana-Maria Păcurar, Hunedoara

Concursul de creație video

Juriul a fost format din:

Simona Iordache – scenarist, regizor Trinitas TV

Iosif Andronic – videograf

Monah Iachint Sabău – videograf

Premiile au fost acordate după cum urmează:

Marele Premiu – Ovidiu Ciobanu, 24 ani, Comănești

Titlul: Cărăruia

Premiul I – Mădălina Țapu, 22 ani, Iași

Titlul: Rost

Premiul al II-lea – Ariadna și Justinian Tincu, 21 și 25 ani, Hârlău, Iași

Titlul: Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie…

Premiul al III-lea – Călin-Andrei Șoș, 25 ani, București

Titlul: Continuitatea unui ideal

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților