Olimpiadele faptelor bune, ediția a II-a, program de voluntariat și responsabilitate socială, domeniile echitate socială și bună guvernanță

În perioada 15.11-21.12.2021, se desfășoară activități în cadrul programului național Olimpiadele faptelor bune, program  de voluntariat și responsabilitate socială, domeniile echitate socială și bună guvernanță, coordonat de Inspectoratul Școlar Județean Suceava, în parteneriat cu Arhiepiscopia  Sucevei și Rădăuților (Sectorul Educațional-Teologic; Departamentul Media; Sectorul Catehizare, Tineret  și Educație pentru Viață), Monitorul de Suceava, Televiziunea Intermedia Suceava, NEstTV Channel și Asociația Proiect Pro Europa.

Descrierea programului:

Participă la program echipe pluridisciplinare constituite în școli și/sau parohii, din care pot face parte: profesori, preoți, copii și tineri, asistenți sociali, asistenți comunitari, reprezentanți ai autorităților locale, membri ai unor organizații ale societății civile, oameni de presă, reprezentanți ai comitetelor parohiale, grupuri informale de voluntari sau grupuri de inițiativă locală.

Fiecare echipă va desfășura, în perioada 15.11-21.12.2021, activități de voluntariat pentru persoane aflate în dificultate sau în situații de risc, care vor fi înscrise, mai apoi, în competiția generozității de către reporteri-copii și tineri, participanți la inițiativa locală.

O listă nonexhaustivă a acestor activități ar putea cuprinde: voluntariat pentru copii din centrele de plasament sau pentru vârstnici din căminele sociale; activități socio-educative, de suport și consiliere pentru copii aflați în situații de risc și/sau în incapacitate de a participa la învățarea online; acțiuni de tip VIZIDOM, vizite la domiciliul vârstnicilor (cu respectarea tuturor regulilor de  protecție în contextul  pandemiei cu SARS Cov-2); activități socio-culturale și activități de timp liber de calitate cu scop caritabil sau de suport socio-emoțional etc.

Tinerii reporteri vor redacta articole de presă în care vor prezenta succint activitățile,  rezultatele, impactul și „lecțiile” omeniei pe care le-au învățat, vor atașa fotografii sau materiale audio-video  și vor înscrie astfel subproiectul derulat în Olimpiadele faptelor bune, prin completarea  formularului atașat, https://forms.gle/2bnjQjeD87QUK5SJA

Evenimentul final al programului va avea loc în 21.12.2021, în cadrul webinarului Olimpic la fapte bune, un eveniment-surpriză oferit de organizatori tuturor echipelor pluridisciplinare pentru celebrarea filantropiei și a responsabilității sociale.         

             

Inspector școlar pentru religie,
prof. Daniela Ceredeev, coordonator de program