Moștenirea spirituală a Mitropolitului Petru Movilă în spațiul românesc – 375 de ani de la trecerea la cele veşnice a Mitropolitului Petru Movilă –

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, luni, 22 noiembrie 2021, va avea loc Simpozionul „Moștenirea spirituală a Mitropolitului Petru Movilă în spațiul românesc – 375  de ani de la trecerea la cele veşnice a Mitropolitului Petru Movilă”. Invitați de seamă, reprezentați ai spațiului cultural românesc, vor susține prelegeri care îl vor avea în centru pe Sfântul Ierarh Mitropolit al Kievului.

Evenimentul, transmis online pe pagina oficială de Facebook a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, va fi moderat de Arhid. Lector Univ. Dr. Vasile M. Demciuc și Pr. Constantin Oprea.

Vor conferenția:

1. Acad. Răzvan Theodorescu  Mitropolitul Petru Movilă – cărturarul român aparţinător la mai multe culturi.
  2. Prof. univ. dr. Adrian Cioroianu –  Universitatea Bucureşti – Cultură și politică în activitatea lui Petru Movilă
  3. Prof. univ. dr. Gheorghe Onişoru – Bucureşti  – Mitropolitul Petru Movilă – omul şi epoca lui: Stat, Biserică şi Geopolitică.
  4. Conf. univ. dr. Ionuţ Cojocaru –  Universitatea Politehnică  Bucureşti – Rolul lui Petru Movilă în apărarea Ortodoxiei în timpul expansiunii Reformei şi islamului în Europa începutului de veac XVII.
  5. Pr. prof. univ. dr. Ion Vicovan – Universitatea Alexandru Ioan Cuza Iaşi – Sfântul Ierarh Petru Movilă, mare apărător al Ortodoxiei: contextul, lucrarea, importanța.
  6. Pr. prof. univ. dr. Vasile Nechita – Universitatea Ovidius, Constanţa – Doi apărători ai Ortodoxiei în veacu l al XVII-lea – Mitropolitul Petru Movilă al Kievului şi Galiţiei. Exarh al Constantinopolului, Arhimandrit al lavrei Pecerska  şi mitropolitul Varlaam  al Moldovei.
  7. Pr. prof. univ. dr. Alexandru M. Ioniţă – Universitatea Ovidius – Constanţa – Binecredinciosul Voievod Miron Barnovschi Movilă.
  8. Pr. prof. univ. dr. Ionel Ene – Universitatea Dunărea de Jos – Galaţi – Sfântul mitropolit Petru Movilă – Mărturisirea de credinţă şi implicaţiile ei asupra Tainei Sf. Euharistii în Rîăsăritul Ortodox.
  9. Pr. prof. univ. dr. Ştefan Iloaie Universitatea Babeş- Bolyai – Cluj Napoca – „Mărturisirea de credință” a Sfântului Petru Movilă.
  10. Lect. dr. Bogdan Neculau ­– Două instituții de învățământ înrudite: Academia Movileană din Kiev și Academia Vasiliană din Iași.
  11. Pr. prof. dr. Florin Ţuscanu – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului  – Roman –Episcopia Romanului în epoca Movileștilor. Câteva considerații.
  12. Pr. conf. univ. dr. Vetcislav Cazacu –  Academia  de Teologie Ortodoxă Chişinău – Câteva consideraţii privind Testamentul mitropolitului Petru Movilă.
  13. Prof. univ. dr. Olimpia Mitric – Universitatea Ştefan cel Mare Suceava – Considerații asupra prezenței operei tipărite a lui Petru Movilă în colecții din Moldova.
  14. Arhid. lector univ. dr. Vasile M. Demciuc – Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor -Suceava Mitropolitul Petru Movilă „Un dar românesc făcut Ortodoxiei”.
  15. Pr. prof. dr. Ștefan Oprea – Sfântul Ierarh Petru Movilă, personalitate marcantă a Bisericii Ortodoxe în secolul al XVII-lea.
  16. Arhim. dr. Mihail Daniliuc – Schitul Vovidenia Neamţ – Sinodul de la Iași și importanța lui în Ortodoxie.
  17. Pr. prof. Viorel Laiu – Seminarul Teologic Veniamin Costachi – Târgu Neamţ – Familia Movileştilor şi sprijinul oferit mănăstirilor nemţene.
  18. Protos. dr. Dosoftei Dijmărescu – Mănăstirea Putna – Principii duhovnicești ortodoxe și apologetica harului Duhul Sfânt în consemnarea minunilor de către Petru Movilă.
  19. Monah Alexie Cojocaru – Mănăstirea Putna – Egumenii Mănăstirii Sucevița contemporani cu Petru Movilă.
  20. Pr. Mihai Cobziuc – Suceava – Un uriaş – Petru Movilă – Arhiepiscop şi Mitropolit al Kievului şi Galiţiei. Exarh al Constantinopolului, Arhimandrit al Lavrei Pecerska.
  21. Prof. drd. Mihaela Andoni – Suceava – Mitropolitul Petru Movilă un adevărat diplomat ecleziastic.
  22. Prof. drd.  Mariana Buiciuc –   Sfântul Mitropolit Petru Movilă  şi Suceava natală
  23. Arhid. Ionuț Isopescu 11 martie 1643 în istorie: Adoptarea „Mărturisirii de credință” în cadrul Sinodului de la Iași.
  24. Conf. univ. dr. Aurel BuzincuCâteva repere ale asimilării ierarhului şi cărturarului Petru Movilă în cultura românească.