Itinerar pastoral – 9 martie 2024

vizite_pastorale_bun

În ziua de 9 martie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, și părintele arhimandrit Serafim Grigoraș, stareț al Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou”, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1 – Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2 – Stăreția, obiectivul 3 – Chilii, obiectivul 5 – Clisiarniță;
  2. Parohia Mitocul Dragomirnei I – stadiul lucrărilor de consolidare și renovare a muzeului parohial și a casei parohiale;
  3. Schitul Mănăstioara Udești – pregătirile privind începerea lucrărilor de restaurare-renovare a bisericii-monument, finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  4. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de finisaje interioare la hala pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (fază pardoseli ceramice, corpul central, varuri și vopsele) și al probelor de produs, model lumânare P2, cu noul echipament pentru tras lumânări;
  5. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – finalizarea montării și punerea în funcțiune a centralei termice;
  6. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza fundație tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.