Itinerar pastoral – 9 iulie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 9 iulie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – lucrările de sistematizare a curții interioare;
  3. ⁠Parohia „Sfinții Arhangheli” Pârteștii de Sus – finalizarea lucrărilor la acoperișul bisericii; inițierea lucrărilor de renovare-anvelopare a fațadei bisericii;
  4. ⁠Schitul „Buna Vestire” Pârteștii de Sus – stadiul lucrărilor la biserica de zid (faza trasare-montare elemente pe cupola de deasupra turnului octogonal central);
  5. ⁠Schitul „Sfântul Nicolae” Leucușești – începerea lucrărilor la noua biserică de zid (faza săpătură pentru cofrare-turnare demisol);
  6. ⁠Mănăstirea Ițcani – stadiul lucrărilor la Așezământul Social-Filantropic „Ovidenia”;
  7. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.