Itinerar pastoral – 9 aprilie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 9 aprilie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, și părintele Ionel Constantin Maloș, protoiereu al Protopopiatului Rădăuți, vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

 1. Parohia Țibeni – evaluarea stării casei parohiale și propunerea de demolare;
 2. Parohia Satu Mare I și Parohia Satu Mare II – stabilirea amplasamentului noii biserici de zid care să deservească întreaga comunitate; inițierea unui proiect în vederea edificării unei capele mortuare; evaluarea stării casei parohiale;
 3. ⁠Parohia Pădureni – redimensionarea Sfintei Mese; stadiul lucrărilor de renovare a casei parohiale; inițierea unui proiect de extindere și reconfigurare a clopotniței, care să cuprindă și un lumânărar, un pangar și o anexă;
 4. ⁠Parohia „Sfânta Treime” Siret – stadiul lucrărilor de pictare a bisericii; inițierea proiectului de realizare a unei rigole perimetrale pentru apele pluviale la biserica monument; reînnoirea deciziei de relocare a mormântului, a pergolei din lemn și a panoului cu istoricul bisericii; amenajarea peisageră a curții cu ajustarea vegetației mari;
 5. ⁠Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” Siret – inițierea proiectului de edificare a unei clopotnițe și a unui lumânărar;
 6. ⁠Parohia Mănăstioara Siret – vizitarea amplasamentului pentru noua biserică de zid;
 7. ⁠Mănăstirea „Sfântul Onufrie” Mănăstioara Siret – evaluarea stării actuale a monumentului în vederea inițierii unui proiect de restaurare-consolidare a ansamblului;
 8. ⁠Parohia Baineț – inițierea unui proiect de împrejmuire a cimitirului și de igienizare a acestuia;
 9. ⁠Filia Climăuți (Parohia Baineț) – evaluarea stării Bisericii ortodoxe „Sfântul Nicolae” (Biserica Albă) și a situației juridice;
 10. ⁠Parohia Vicov Plai – stadiul lucrărilor la fațada bisericii, montarea ancadramentelor și a discurilor ceramice;
 11. ⁠Schitul „Sfântul Lavrentie” Laura – Vicovu de Sus – vizitarea amplasamentului viitorului ansamblu monahal și evaluarea situației juridice;
 12. ⁠Parohia Vicov Est – stadiul lucrărilor de amenajare a curții ansamblului parohial;
 13. ⁠Parohia Voitinel II;
 14. ⁠Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților – Voitinel Pietroasa – vizitarea terenului donație;
 15. ⁠Mănăstirea Bogdana – stadiul lucrărilor de montare termosistem fațade exterioare și de montare a acoperișului din țiglă ceramică la Centrului Social-Filantropic;
 16. ⁠Parohia Moara Bulai – evaluarea stării casei parohiale.