Itinerar pastoral – 8 octombrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 8 octombrie 2023, după Sfânta Liturghie și Parastasul în memoria Preasfințitului Irineu Crăciunaș, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele arhimandrit Valerian Radu, Mare Eclesiarh al Catedralei Arhiepiscopale din Suceava, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a cercetat o serie parohii pentru a evalua și constata lucrările ce se impun.
Astfel, Înaltpreasfinția sa a vizitat:

1. Mănăstirea Mirăuți – stadiul lucrărilor de igienizare a caselor monahale, a spațiilor adiacente și a incintei;
2. Parohia Hancea – stadiul lucrărilor de montare a învelitorii din tablă;
3. Parohia Bănești;
4. Parohia Fântânele;
5. Parohia Roșcani;
6. Parohia Corni;
7. Parohia Poiana;
8. Parohia Gulia;
9. Mănăstirea Probota;
10. Parohia Poienari;
11. Parohia Dolhasca;
12. Parohia Dolheștii Mici;
13. Parohia Dolheștii Mari;
14. Parohia Arghira;
15. Parohia Basarabi I;
16. Parohia Basarabi II;
17. Parohia Preutești;
18. Parohia Huși;
19. Parohia Șoldănești.