Itinerar pastoral – 8 noiembrie 2022

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 8 noiembrie 2022,  Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele consilier Eftimie Mutescu, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: biserica și cimitirul Parohiei Bucșoaia; biserica și cimitirul Parohiei Frasin; Parohia Vama 1; Parohia Vama 2; Cimitirul din Vama; biserica și cimitirul Parohiei Prisaca Dornei; biserica și cimitirul Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” Câmpulung Moldovenesc; Parohia „Sfântul Nicolae” Câmpulung Moldovenesc; Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Câmpulung Moldovenesc; Protopopiatul Câmpulung – lucrările de edificare a noului corp de birouri și cantină socială; biserica și cimitirul Parohiei Sâhla; biserica și cimitirul Parohiei Sadova; Parohia Pojorâta 1; Parohia Pojorâta 2; Parohia Valea Putnei; biserica și cimitirul Parohiei Mestecăniș; biserica și cimitirul Parohiei Iacobeni; biserica și cimitirul Parohiei Argestru; Parohia „Sfânta Treime” Vatra Dornei; Mănăstirea Gheorghițeni Dorna Arini; Parohia Dorna Arini; biserica, șantierul casei de prăznuire și cimitirul Parohiei Gheorghițeni; Parohia Rusca; Schitul Sunători; Parohia Călinești; Parohia Satu Mare – biserica veche și biserica nouă; Parohia Crucea; Parohia Holda; Parohia Holdița; Parohia Broșteni 1; Parohia Cotârgași; Parohia Oniceni; Parohia Vadul Moldovei; Parohia Ciumulești; Mănăstirea Cămârzani – șantierul noii Fabrici de Lumânări; Parohia „Sfântul Ilie” Fălticeni – șantierul de schimbare acoperiș pe nava bisericii.