Itinerar pastoral – 8 august 2021

vizite_pastorale_bun

În ziua de 8 august 2021, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, după săvârșirea Sfintei Liturghii în paraclisul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – Suceava, însoțit de părintele protopop Aurel Goraș şi de părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Departamentului Obiecte de cult, a vizitat următoarele cimitire din Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc: Valea Putnei, Mestecăniş, Iacobeni, Argestru (două cimitire), Vatra Dornei, Catedrala „Sfânta Treime”, Roşu, Sfântu Gheorghe, Moroşeni, Şaru Bucovinei, Şaru Dornei, Neagra Şarului, Gura Haitei, Dorna Candrenilor, Floreni, Podu Coşnei, Coşna, Poiana Ştampei I, Poiana Ştampei II, Poiana Negrii I, Poiana Negrii II, Panaci, Coverca, Dorna Arini, Cozăneşti, Ortoaia, Gheorghiţeni, Călineşti, Cojoci, Crucea, Holda, Broşteni I, Broşteni II şi Cotârgaşi.

În după-amiaza aceleiași zile, începând cu ora 17:00, a săvârșit Taina Sfântului Maslu de obște, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, pe scena amplasată în curtea Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou”.

Vizitele pastorale vor continua şi în zilele următoare.