Itinerar pastoral – 6 octombrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 6 octombrie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, părintele inginer Constantin Bobu și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

 1. Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la Casa Silvestru și la parcarea din incinta ansamblului arhiepiscopal;
 2. Mănăstirea Mirăuți – stadiul lucrărilor de igienizare a spațiilor ansamblului monahal și a incintei, cât și de întreținere a caselor monahale.
 3. Parohia Hancea – stadiul lucrărilor de montare a învelitorii din tablă;
 4. Parohia Pârteștii de Sus – stadiul lucrărilor de schimbare și refacere a acoperișului bisericii;
 5. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și a lucrărilor de sistematizare, aducțiune și dren;
 6. Parohia „Sfânta Treime” Fântâna Mare – stadiul lucrărilor la casa de prăznuire adiacentă clopotniței;
 7. Mănăstirea Râșca – scanarea arheologică a interiorului bisericii și a curții ansamblului monahal, stabilirea modelului și a locului pentru noul lumânărar din incinta ansamblului, renovarea și modelarea arhitecturală a fântânii din curtea ansamblului, stabilirea locului de edificare a noii Case pentru Pelerini în zona de sud a sitului și a unui parc dendrologic, dezafectarea centralei și a anexelor din vecinătatea zidului de împrejmuire și stabilirea noii locații, stabilirea locului pentru edificarea adăpostului pentru animale și a noii gospodării;
 8. Mănăstirea Sihăstria Râșcăi – stadiul lucrărilor de pictură la turnul clopotniței de la intrare;
 9. Parohia Poiana – stadiul lucrărilor la biserica parohială, soluția de acoperiș cu turn bază pătrată terminat în arce sprijinite pe stâlpi;
 10. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor de realizare a drenului perimetral, a lucrărilor de amenajare și de sistematizare a curții interioare;
 11. Ferma Lucos – începerea lucrărilor de edificare a halei pentru ovine și lucrările agricole de sezon.