Itinerar pastoral – 6 iulie 2024

vizite_pastorale_bun

În ziua de 6 iulie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea „Pogorârea Sfântului Duh și Cuvioșii Paisie și Cleopa” Vadul Negrilesei – stadiul lucrărilor de edificare a bisericii de zid (faza montaj cărămidă pe arcul de boltire a navei, cofrare bază pătrată a turnului central și a arcelor superioare) și al lucrărilor de edificare a casei monahale (faza cofrare placă pe primul etaj);
  2. ⁠Mănăstirea Rarău – stadiul lucrărilor de edificare a Casei Memoriale „Daniil Sandu Tudor” (faza cofrare placă peste parter) și începerea lucrărilor de edificare a noului altar de vară;
  3. ⁠Mănăstirea Piatra Tăieturii – stabilirea amplasamentului noii biserici de zid și a casei monahale;
  4. ⁠Palatul Dornelor – Centrul Muzeal „Cazinoul Băilor” Vatra Dornei – stadiul lucrărilor de executare a esplanadei și a aleilor în vederea amenajării parcului (analizarea soluției de pavare a suprafețelor betonate);
  5. ⁠Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” Mestecăniș – stadiul lucrărilor de edificare a noii bisericii de zid (faza turnare pereți perimetrali); stadiul lucrărilor de realizare a beciului (faza turnare placă peste beci);
  6. ⁠Protopopiatul Câmpulung – stadiul lucrărilor de montare a pietrei în curtea interioară a ansamblului protopopiatului și a centrului social cu cantină;
  7. ⁠Ocolul Silvic „Silva Bucovina” – stadiul lucrărilor de renovare a clădirii (faza decapare pereți și tavane, scoaterea pardoselilor de lemn), în vederea relocării sediului ocolului silvic;
  8. ⁠Mănăstirea Ițcani – stadiul lucrărilor la Așezământul Social Filantropic „Ovidenia”;
  9. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.