Itinerar pastoral – 6 iulie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 6 iulie 2023, după programul de birou de la Centrul Eparhial, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat următoarele unități de cult:

  1. Mănăstirea Voroneț – stabilirea locului pentru edificarea noului lumânărar, planul de amenajare și expunerea obiectelor de patrimoniu în muzeu, realizarea unui proiect de sistematizare curte și arhitectură peisagistică;
  2. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – urmărirea stadiului lucrărilor de refacere a turlei și a acoperișului bisericii;
  3. Mănăstirea Cămârzani – începerea lucrărilor de edificare a halei pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților;
  4. Ferma Lucos – verificarea lucrărilor agricole de sezon și a lucrărilor de întreținere.