Itinerar pastoral – 5 iunie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 5 iunie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea Slătioara – stadiul lucrărilor de realizare a magazinului bisericesc (faza turnare placă pentru acoperiș și pregătirile pentru montajul asterealei);
  2. ⁠Schitul „Sfântul Nicolae” Leucușești – stabilirea amplasamentului în vederea edificării noii biserici de zid și a clopotniței;
  3. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.