Itinerar pastoral – 5 iulie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 5 iulie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – lucrările de sistematizare a curții interioare;
  3. ⁠Schitul „Buna Vestire” Pârteștii de Sus – stadiul lucrărilor la biserica de zid (faza montare acoperiș pe turnul octogonal central);
  4. ⁠Parohia Solca – biserica și cimitirul (stadiul lucrărilor de realizare a gardului perimetral de incintă);
  5. ⁠Mănăstirea Solca – evaluarea stării casei monahale în vederea inițierii unui proiect de restaurare-renovare;
  6. ⁠Mănăstirea Arbore – stadiul lucrărilor de restaurare-renovare a bisericii-monument finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență; stadiul lucrărilor de edificare a Centrului Social-Filantropic „Sfântul Evanghelist Luca” (faza montare astereală acoperiș și ridicarea turnului deasupra paraclisului);
  7. ⁠Schitul „Sfinții Ciprian și Iustina” Todirești – stadiul lucrărilor de edificare a noii biserici de zid;
  8. ⁠Parohia Părhăuți – stadiul lucrărilor de edificare a noii biserici de zid (faza pregătire în vederea realizării structurii turnului central);
  9. ⁠Mănăstirea Părhăuți;
  10. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.