Itinerar pastoral – 4 martie 2023

vizite_pastorale_bun

În dimineața zilei de 4 martie 2023, după încheierea programului liturgic de la Catedrala Arhiepiscopală, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, arhim. Serafim Grigoraș, stareț al Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a efectuat o vizită pastorală în eparhie.

Astfel, a vizitat:

1. Parohia „Sfântul Ilie” Șcheia – amplasamentul pentru noua biserică de zid;

2. Parohia Udești – vizită în vederea reorganizării sectoarelor celor două biserici;

3. Schitul Mănăstioara-Udești – analizarea stadiului lucrărilor la casa monahală a schitului și discutarea soluțiilor de sistematizare, mansardare și cerdac;

4. Parohia Lisaura – evaluarea cererii de traversare parțială cu utilități a terenului parohial;

5. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – verificarea lucrărilor de montaj a plăcilor ceramice la bucătăria cantinei și a lucrărilor de montaj-dotări a echipamentelor electrice;

6. Căminul de bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou” – stabilirea amplasamentului unei viitoare parcări;

7. Ferma Lucos – verificarea lucrărilor de cofrare a platformei betonate pentru însilozare masă vegetală, a lucrărilor de amenajare a adăpostului pentru suine și recepția la primire a noului hambar metalic pentru porumb știuleți în vederea montării.