Itinerar pastoral – 31 ianuarie 2021

vizite_pastorale_bun

În ziua de 31 ianuarie 2021, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoţit de părintele protopop Minu Mititelu, a vizitat ultimele parohii din Protopopiatul Suceava II: Vornicenii Mici, Vornicenii Mari, Lucăceşti, Măzănăeşti, Drăgoieşti I, Drăgoieşti II, Corlata, Berchișești I, Berchișești II, Mironu, Valea Moldovei, Capu Câmpului I, Capu Câmpului II, „Pogorârea Sfântului Duh” – Bogdăneasa, Gura Humorului cu parohiile: „Sfânta Varvara”, „Sfinții Arhangheli Mihail şi Gavriil”, „Sfântul Mare Mucenic Mina”, Catedrala „Nașterea Maicii Domnului”, „Sfinţii Împărați Constantin şi Elena”, „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” – Boureni, Paraclisul „Sfinţii Mucenici Fanurie și Mina” – Voroneţ, Parohia Voroneţ, Mănăstirea Voroneţ, Schitul Voroneţ, Mănăstirea Humorului, Parohia Mănăstirea Humorului I, Parohia Mănăstirea Humorului II, Poiana Micului, Capu Codrului I, Capu Codrului II, Păltinoasa I, Păltinoasa II, Ilișești, Brașca, Bălăceana, Stupca – Ciprian Porumbescu şi Muzeul „Ciprian Porumbescu”.

Parohiile Cacica, Pârteştii de Sus I, Pârteștii de Sus II, Schitul „Buna Vestire”, Pârteștii de Jos I, Pârteștii de Jos II, Schitul „Acoperământul Maicii Domnului” şi Parohia Vârfu Dealului au fost vizitate în ziua de 1 octombrie 2020.

Astfel, Înaltpreasfinţia  Sa a încheiat vizita parohiilor din cadrul celui de-al patrulea protopopiat din cele cinci ale Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor.