Itinerar pastoral – 29 septembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 29 septembrie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea „Sfântul Gheorghe” Mirăuți – evaluarea ansamblului monastic;
  2. Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc – stadiul lucrărilor de finisaje interioare, de montare a pardoselii ceramice și exterioare, de montare a termosistemului și a ancadramentelor la extinderea clădirii protopopiatului cu destinația corp de birouri și cantină socială;
  3. Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” Mestecăniș – stabilirea amplasamentului și orientarea noi biserici de zid, a pangarului, a beciului, a parcării și a unui adăpost pentru animale;
  4. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – stadiul lucrărilor de extindere a pridvorului, de refacere a turlei (partea superioară) și a acoperișului bisericii;
  5. Mănăstirea Ilișești – stabilirea locului pentru casa monahală și anexele gospodărești, finalizarea lucrărilor de instalare panouri foto-voltaice și a lucrărilor de împrejmuire a incintei.