Itinerar pastoral – 29 mai 2024

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 29 mai 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de realizare a halei 6 destinată depozitării (faza zidărie);
  2. Mănăstirea Slătioara – ⁠ stadiul lucrărilor de realizare a magazinului bisericesc (faza realizare acoperiș);
  3. ⁠Mănăstirea Bogdănești – stadiul lucrărilor de renovare și reconfigurare a clădirii principale a Așezământului Social-Filantropic pentru cazarea bătrânilor în condiții conform standardelor.