Itinerar pastoral – 29 februarie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 29 februarie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele inginer Constantin Bobu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Parohia „Sfântul Andrei” din Suceava – modificări asupra proiectului de edificare a unui paraclis cu cameră mortuară și baptisteriu, lumânărar, magazin bisericesc, centrală termică și grup sanitar;
  2. ⁠⁠Parohia Poiana Zvoriștea – stadiul lucrărilor la biserica de zid;
  3. Parohia Adâncata I – stadiul lucrărilor de edificare a casei praznicare și a lucrărilor de igienizare a bisericii;
  4. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de finisaje interioare la hala pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (fază pardoseli ceramice corpul central) și a lucrărilor de instalare și montare a noului echipament de produs lumânări;
  5. ⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine faza structură; lucrări și activități zootehnice de sezon.