Itinerar pastoral – 27 octombrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 27 octombrie 2023, după săvârșirea Sfintei Liturghii în Paraclisul „Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

1. Parohia Liteni Moara – stadiul lucrărilor de pictură murală interioară, a lucrărilor de pavare cu granit a scărilor de acces și a trotuarelor perimetrale bisericii și a lucrărilor de realizare a împrejmuirii ansamblului eclezial cu gard din piatră și fier forjat. De asemenea, a fost evaluată starea bisericii și a clopotniței vechi din lemn;
2. Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Baia – evaluarea stării actuale a ansamblului monument istoric și situația juridică a proprietății;
3. Parohia „Sfântul Gheorghe – Biserica Albă” Baia – evaluarea stării actuale a ansamblului monument istoric și situația juridică a proprietății;
4. Mănăstirea Slatina – decizia de realizare a unui baldachin care va adăposti noua raclă realizată la Atelierele Patriarhiei Române pentru păstrarea moaștelor Sfântului Grigorie de Nazianz, stadiul lucrărilor de restaurare-renovare a Casei Domnești, monument istoric, din incinta sitului monahal, finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență, inițierea lucrărilor de realizare a aleii principale de intrare în incinta mănăstirii pe direcția turnului clopotniță, marcată prin două ziduri laterale de piatră rostuită și refacerea aleii de arbori care vor fi plantați de-a lungul aleii principale stânga – dreapta, începerea lucrărilor de amenajare a unei parcări pentru pelerini, incluzând și o toaletă dotată corespunzător, reamenajare peisagistică a incintei sitului;
5. Mănăstirea „Sfântul Gheorghe” Mirăuți – continuarea lucrărilor de renovare și dotare a celor două case monahale, finalizarea dotării cu mobilier a magazinului bisericesc;
6. Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” – stadiul lucrărilor la Casa Silvestru și la parcarea din incinta ansamblului arhiepiscopal;
7. Lucrările de recoltare a culturilor agricole de pe parcela limitrofă a Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei”;
8. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine și lucrările agricole de sezon.