Itinerar pastoral – 27 iulie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 27 iulie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – lucrările de realizare a drenului și a canalizării;
  2. Căminul de Bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou” – activitățile curente și lucrările la atelierul de broderie;
  3. Ferma Lucos – lucrările agricole de sezon;
  4. Așezământul de copii „Sfântul Ierarh Leontie” – Rădăuţi;
  5. Mănăstirea „Intrarea Maicii Domnului în biserică” Rădăuți – lucrările de extindere a parcării, lucrările de renovare și dotare la Pangarul „Bucuria Copiilor” și lumânărar, lucrările de renovare a fermei zootehnice ș.a.;
  6. Mănăstirea Sihăstria Putnei – lucrările la atelierele de sculptură și pictură și depozitul de materiale, stadiul lucrărilor la Căminul de bătrâni și la Centrul de Recuperare „Sfântul Nectarie” și al lucrărilor de renovare în gospodăria mănăstirii.