Itinerar pastoral – 26 octombrie 2023

vizite_pastorale_bun

În ziua de 26 octombrie 2023, după săvârșirea Sfintei Liturghii în Paraclisul „Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

1. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor de racordare a sistemului de evacuare a apelor din drenul perimetral și a lucrărilor de reamenajare și de sistematizare a curții dinspre fațada Est a clădirii seminarului;
2. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru Tipografia „Arhimandrit Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și al lucrărilor de sistematizare, alei perimetrale acces, căi acces auto, rigole ape pluviale;
3. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – stadiul lucrărilor de refacere a celor trei abside și a învelitorii;
4. Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Boureni – Gura Humorului – stadiul lucrărilor de refacere a acoperișului bisericii de pe pronaos și naos;
5. Paraclisul „Sfinților Mucenici Fanurie și Mina” cu așezământ social – stadiul lucrărilor de edificare a clădirii principale cu paraclis;
6. Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Câmpulung Moldovenesc – propunerea de vizitare a două suprafețe de teren și restabilirea locului de amplasament în vederea realizării, prin Protopopiatul Câmpulung, a Proiectului cu finanțare externă „Centrul de zi pentru Asistență și Recuperare Persoane Vârstnice Câmpulung”;
7. Parohia „Izvorul Tămăduirii” Câmpulung – stadiul lucrărilor de realizare a vitraliilor la biserica parohială, al lucrărilor de finisaj interior la casa socială și al lucrărilor de amenajare a curții ansamblului parohial;
8. Mănăstirea „Pogorârea Sfântului Duh și Cuvioșii Paisie și Cleopa” Vadul Negrilesei – stadiul lucrărilor de boltire și arce la biserica de zid și al lucrărilor de turnare a pereților la demisolul casei monahale;
9. Parohia Pârteștii de Sus – stadiul lucrărilor de schimbare și refacere a acoperișului bisericii;
10. Schitul „Buna-Vestire” Pârteștii de Sus – stadiul lucrărilor de edificare a bisericii de zid.