Itinerar pastoral – 25 mai 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 25 mai 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea „Sfântul Onufrie” Mănăstioara Siret – stadiul lucrărilor de montare a panourilor fotovoltaice, finalizarea lucrărilor la bucătăria cu sală de mese, finalizarea lucrărilor și dotarea camerelor din mansardă, finalizarea lucrărilor de consolidare-renovare a beciului și a centralei termice, finalizarea lucrărilor de realizare a unui atelier și a unui grup sanitar modern;
  2. ⁠Mănăstirea Bogdana – evaluarea pregătirilor pentru hram, stabilirea amplasamentului unui foișor, stadiul proiectării pentru casa monahală principală în vederea renovării, stadiul lucrărilor de renovare a Centrului Social-Filantropic (faza montare ornamente decorative pe fațada exterioară, montare glafuri și finisaje interioare);
  3. ⁠Mănăstirea Sihăstria Putnei – inițierea unui nou proiect de realizare a Casei Arhierești „Pimen Arhiepiscopul”; stadiul lucrărilor la clădirea Căminului de Bătrâni „Sfântul Nectarie” (etapa montare a modelului de cerdac din lemn); stadiul lucrărilor la clădirea Centrului de Recuperare (etapa trasare acces principal în incintă);
  4. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.