Itinerar pastoral – 25 iunie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 25 iunie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Schitul „Sfântul Nicolae” Leucușești – stabilirea amplasamentului în vederea edificării noii biserici de zid și a clopotniței, în context cadastral diferit;
  2. Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” Gara Fălticeni – stadiul lucrărilor la noua biserică de zid, în interiorul demisolului (faza montare ancadramente și ornamente mix de piatră și cărămidă pe verticala pereților) și la corpul bisericii (faza centură mediană);
  3. Parohia Pocoleni – inițierea unui proiect de reamenajare a casei mortuare în cimitirul parohial și a unui grup sanitar;
  4. Parohia Mihăiești – evaluarea lucrărilor de reabilitare-restaurare a bisericii;
  5. Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.