Itinerar pastoral – 25 iunie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 25 iunie 2023, după săvârșirea Tainei Sfântului Maslu la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și construcții bisericești, a cercetat respectarea programului liturgic din perioada Postului „Sfinților Apostoli Petru si Pavel”, cât și alte lucrări și activități din eparhie.
Astfel, Înaltpreasfinția sa a vizitat:

1. Mănăstirea Bogdana – organizarea și pregătirile pentru Hramul „Sfântul Ierarh Leontie de la Rădăuţi”;
2. Catedrala „Pogorârea Duhului Sfânt” Rădăuți;
3. Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Rădăuți;
4. Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” Rădauți;
5. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Rădăuţi;
6. Parohia „Sfântul Ilie” Rădăuţi;
7. Capela „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” – Poliția de Frontieră Rădăuţi;
8. Capela Spitalului Municipal Rădăuți;
9. Parohia „Sfântul Dumitru” Rădăuţi;
10. Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Marginea;
11. Parohia „Izvorul Tămăduirii” Horodnicul de Sus;
12. Parohia „Sfântul Ilie” Voitinel;
13. Schitul „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Horodniceni;
14. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – lucrări de sistematizare;
15. Căminul de Bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”;
16. Ferma Lucos – lucrări de întreținere.

*Notă
Preoții parohi care nu s-au conformat deciziei adresei nr. 4044 din 09 iunie 2023 privind desfășurarea programului liturgic din perioada Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel vor fi suspendați din oficiu de la slujire, timp de 40 de zile, urmând ca la proxima abatere să fie schimbați din funcția de paroh.