Itinerar pastoral – 24 noiembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 24 noiembrie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Centrul Muzeal „Cazinoul Băilor” din Vatra Dornei – stadiul lucrărilor de montaj al mobilierului și al distribuirii colecțiilor muzeale, situația lucrărilor de pregătire pentru ziua sfințirii și inaugurării (28 noiembrie 2023) și stadiul lucrărilor de realizare a aleilor în curtea-parc din spatele edificiului și de amenajare peisagistică a acesteia;
  2. Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc – stabilirea locului în vederea edificării unei biserici de zid;
  3. Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc – stadiul lucrărilor de finisaje interioare, de montare a parchetului în camere și a plăcilor ceramice în băi, a pardoselii de granit în zona cantinei, finalizarea lucrărilor de montare a camerei frigorifice și a centralei la corpul extins al clădirii protopopiatului cu destinația birouri și cantină socială; stadiul lucrărilor de împrejmuire a incintei protopopiatului;
  4. Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Boureni – Gura Humorului – stadiul lucrărilor de refacere a acoperișului bisericii de pe pronaos și naos;
  5. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – stadiul lucrărilor de extindere a pridvorului și de refacere a acoperișului de pe corpul navei bisericii și de pe cele trei abside;
  6. Mănăstirea Ilișești – finalizarea lucrărilor de dotare cu mobilier bisericesc (strane) în biserica-monument istoric;
  7. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine – faza egalizare și lucrările agricole de sezon.