Itinerar pastoral – 23 martie 2024

vizite_pastorale_bun

În ziua de 23 martie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

 1. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – trasare în vederea amenajării exterioare și a realizării aleilor de acces și a trotuarelor cu rigole perimetrale clădirii seminarului; trasare în vederea amenajării exterioare și a realizării aleilor de acces și a trotuarelor cu rigole perimetrale clădirii cantinei; trasare în vederea proiectării unui zid de sprijin;
 2. ⁠Parohia Ipotești I – stadiul lucrărilor de înlocuire a pavelelor cu piatră de carieră în incinta bisericii; stadiul lucrărilor la casa parohială și inițierea unui proiect în vederea construirii unei anexe cu grup sanitar modern;
 3. ⁠Parohia Bursuceni – stadiul lucrărilor de schimbare și remodelare acoperiș la biserica parohială; stadiul lucrărilor la pictură interioară;
 4. ⁠Parohia Salcea – stadiul lucrărilor la casa parohială și la casa socială (fază realizare acoperiș);
 5. ⁠Parohia Hancea – stadiul lucrărilor la fațada exterioară a bisericii;
 6. ⁠Parohia Fântânele – stadiul lucrărilor de renovare a turnului clopotniță de deasupra intrării în biserică, înlocuirea asterialei și a învelitorii; stadiul proiectului de consolidare și renovare a casei parohiale;
 7. ⁠Parohia Bănești – stadiul lucrărilor de renovare a turnului clopotniță de deasupra intrării în biserică, înlocuirea asterialei și a învelitorii;
 8. ⁠Mănăstirea Ilișești;
 9. ⁠Parohia Ilișești – stadiul lucrărilor de edificare a clopotniței;
 10. ⁠Parohia Pârteștii de Jos I – starea și situația juridică a casei parohiale;
 11. ⁠Ocolul Silvic Ilișești – vizitarea locației propuse în vederea relocării ocolului silvic;
 12. ⁠Parohia Ciprian Porumbescu – evaluarea stării casei parohiale și inițierea Centrului de Tineret „Ciprian Porumbescu” în clădirea achiziționată de parohie;
 13. ⁠Parohia Lucăcești – inițierea proiectului de renovare și remodelare a casei sociale;
 14. ⁠Schitul „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Horodniceni – trasarea limitelor pentru începerea lucrărilor (faza demisol) în vederea edificării Paraclisului „Sfinții Împărați Constantin și Elena”;
 15. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza structură tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.