Itinerar pastoral – 22 februarie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 22 februarie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea „Sfântul Ilie” Șcheia;
  2. Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Șcheia – evaluarea situației privind edificarea noii biserici de zid;
  3. ⁠Parohia „Sfântul Nicolae” Suceava – evaluarea stării casei parohiale;
  4. ⁠Mănăstirea Teodoreni – stadiul lucrărilor de dezafectare a vechii case monahale;
  5. Căminul de Bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou” Teodoreni – stadiul lucrărilor de edificare a noului cămin de bătrâni (nivel săpătură fundație) și a bisericii așezământului cu hramul „Sfântul Efrem cel Nou”;
  6. Parohia „Sfântul Andrei” – inițierea proiectului de edificare a unui paraclis cu cameră mortuară și baptisteriu, lumânărar, magazin bisericesc, centrală termică și grup sanitar;
  7. Mănăstirea „Sfântul Gheorghe” Mirăuți.