Itinerar pastoral – 22 februarie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 22 februarie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, pr. Ionel Maloș, protopop al Protoieriei Rădăuți, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a efectuat o vizită pastorală în eparhie.

Astfel, a vizitat:

  1. terenurile din categoria agricol, aflate în proprietatea Parohiei Baineț, Parohiei Climăuți, Parohiei Mușenița, Mănăstirii Sihăstria Putnei, Mănăstirii „Sfântul Onufrie” Siret, Parohiei Zvoriștea, Parohiei Șerbănești;
  2. Mănăstirea Bălinești (lucrări de sistematizare și acces);
  3. Parohia Adâncata 1 – analizarea propunerii de locație pentru capela mortuară și a proiectului de refacere a clădirii cu paraclis (extindere și schimbare acoperiș);

4. Parohia Adâncata 2 – verificarea monumentului restaurat și analizarea locului pentru noua biserică.