Itinerar pastoral – 22/23 mai 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilelor de 22 și 23 mai 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești,  și părintele inginer Constantin Bobu, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Parohia Racova – stadiul lucrărilor de renovare a bisericii, de supraînălțare și de realizare a acoperișului;
  2. ⁠Parohia Mitocași – lucrările de schimbare a pardoselii din lemn cu marmură;
  3. ⁠Parohia Mereni – inițierea proiectului de edificare a noii biserici de zid și a casei parohiale; înființarea unui cimitir;
  4. ⁠Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de finisaje interioare la hala pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (faza proiect instalații climatizare); stadiul lucrărilor de realizare a halei 6 destinată depozitării (faza zidărie); activitatea curentă a fabricii de lumânări;
  5. ⁠Mănăstirea Râșca – stadiul lucrărilor de restaurare – renovare a bisericii monument finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  6. ⁠Mănăstirea Slătioara – stadiul lucrărilor de realizare a magazinului bisericesc (faza realizare acoperiș);
  7. ⁠Mănăstirea Sihăstria Putnei – stadiul lucrărilor la clădirea Căminului de Bătrâni „Sfântul Nectarie” (racordarea la agentul termic); stadiul lucrărilor la clădirea Centrului de Recuperare (etapa de realizare a tencuielilor și a instalațiilor sanitare și de climatizare);
  8. ⁠Mănăstirea Arbore – stadiul lucrărilor de edificare a Centrului Social-Filantropic „Sfântul Evanghelist Luca” (faza zidărie compartimentare etaj-mansardă) din incinta așezământului monahal; inițierea realizării unui magazin bisericesc în incinta ansamblului istoric; inițierea unui proiect de restaurare a iconostasului bisericii monument;
  9. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.