Itinerar pastoral – 21 iunie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 21 iunie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Parohia Strâmtura (Localitatea Vama) – stabilirea amplasamentului în vederea edificării noii biserici de zid;
  3. Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” Câmpulung – executarea a două ferestre cu vitraliu, înlocuirea sticlei sablate la actuala intrare, pictarea pridvorului de deasupra intrării principale și a pridvorului de la intrarea în altar; restaurarea-renovarea Sfintei Mese a altarului vechii biserici; schimbarea tablei vopsite de pe absidele mici cu tablă de cupru; stabilirea amplasamentului viitorului Centru Socio-Educațional; reconfigurarea aleii dinspre strada principală și realizarea unei esplanade în fața intrării principale a bisericii; schimbarea centralei pe lemne cu o centrală pe gaz lichefiat; vopsirea gardului metalic;
  4. ⁠Protopopiatul Câmpulung – finalizarea lucrărilor de finisaje interioare la camerele de cazare, a lucrărilor de montare a echipamentelor gastronomice și de dotare a blocului alimentar; analizarea modelului de mobilier propus pentru dotarea camerelor, a modelului de montare a pietrei în curtea ansamblului protopopiatului și a clădirii cu destinația corp de birouri și cantină socială;
  5. ⁠Ocolul Silvic „Silva Bucovina” – reevaluarea stării clădirii, în vederea renovării acesteia, pentru relocarea sediului ocolului silvic;
  6. Schitul Molid – evaluarea plantației de afin;
  7. Parohia Ilișești – finalizarea lucrărilor de edificare a clopotniței;
  8. Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.