Itinerar pastoral – 21 februarie 2021

vizite_pastorale_bun

În ziua de 21 februarie 2021, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoţit de părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Departamentului Obiecte de cult şi de Părintele Protopop Aurel Goraș, au vizitat următoarele parohii din Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc: Bucșoaia – biserica, paraclisul și casa praznicară multifuncțională; Frasin – biserica și așezământul social multifuncțional, aflat în fază de finalizare; Molid – biserica și casa praznicară; Vama I; Vama II; Vama III – biserica și noua casă parohială; Prisaca Dornei – biserica și casa praznicară, aflată în construcție; Frumosu; Deia – stadiul și calitatea picturii din biserică (a propus soluții pentru fațada exterioară); Dragoșa – stadiul și calitatea picturii noi din biserică; Valea Stânei; Ciumârna – biserica, altarul de vară și împrejmuirea cimitirului; Vatra Moldoviței – biserica și clopotnița; Mănăstirea Moldovița – ansamblul monumentului istoric; Moldovița – biserica, paraclisul, așezământul misionar și filantropic, praznicarul și viitorul  muzeu etnografic; Argel – biserica, praznicarul și sediul grădiniței (a propus soluții pentru amplasarea viitoarei biserici și a clopotniței); Paltinu – biserica și împrejmuirea cimitirului; Fundu Sadovei – biserica, clopotnița și împrejmuirea cimitirului; Gura Sadovei – biserica, cimitirul cu mormintele personalităților și preoților slujitori; Pojorâta I – biserica, analizând și modalitatea restaurării și păstrării picturii vechi; Pojorâta II – biserica, demisolul și așezământul social și misionar multifuncțional; Sihla – Câmpulung Moldovenesc; Sfântul Gheorghe, Câmpulung Moldovenesc – biserica și pictura ei; Sfântul Dumitru, Câmpulung Moldovenesc – biserica, noua pictură și așezământul misionar aflat în fază de finalizare; Catedrala din Câmpulung Moldovenesc – biserica, analizând locul amplasării unui magazin de obiecte bisericești; Sfântul Nicolae, Câmpulung Moldovenesc – biserica, așezământul misionar și stadiul restaurării vechii picturi.