Itinerar pastoral – 20 aprilie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 20 aprilie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Căminul de Bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou” – inițierea proiectului de demolare a trei dependințe degradate;
  3. ⁠Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – finalizarea lucrărilor de semănat pe terenul adiacent seminarului;
  4. ⁠⁠Parohia Ipotești I – stadiul lucrărilor de placare cu piatră naturală pe verticală a pereților exteriori ai bisericii și al lucrărilor la trotuarele și rigolele perimetrale; stadiul lucrărilor de realizare a acoperișului la noul lumânărar și la centrala termică cu grup sanitar; stadiul lucrărilor de înlocuire a pavelelor din curtea bisericii cu piatră de carieră; stadiul lucrărilor de realizare a aleilor din cimitir; stadiul lucrărilor de realizare a iluminatului exterior;
  5. ⁠Parohia Poiana Zvoriștea – stadiul lucrărilor la biserica nouă de zid; inițierea proiectului de decapare și reabilitare a bisericii vechi din lemn și de realizare a trotuarului perimetral și a rigolelor;
  6. Mănăstirea „Sfântul Gheorghe” Mirăuți – pregătiri în vederea organizării hramului și a primirii moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  7. ⁠Parohia „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” Suceava;
  8. ⁠Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de finisaje interioare la hala Tipografiei „Arhimandrit Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (faza montaj prize, întrerupătoare, obiecte sanitare) și activitatea curentă a fabricii de lumânări;
  9. ⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza suprastructură tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.