Itinerar pastoral – 2 martie 2024

vizite_pastorale_bun

În ziua de 2 martie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor de amenajare și sistematizare a curții și proiectarea rețelei de branșare a cantinei la gaze naturale;
  2. ⁠Parohiile Baia I, II, III – evaluarea situației în teren în vederea reorganizării vieții parohiale și mănăstirești;
  3. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de finisaje interioare la hala pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (fază pardoseli ceramice, corpul central) și al lucrărilor de instalare și montare a noului echipament de produs lumânări;
  4. ⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine faza structură; lucrări și activități zootehnice de sezon.