Itinerar pastoral – 2 ianuarie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 2 ianuarie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea Slătioara – proiectul de renovare a vechii case monahale, cu modificarea și schimbarea acoperișului, inițierea unui proiect pentru edificarea unui arhondaric, a unui lumânărar și a unui magazin bisericesc, dar și de amenajare a unei parcări;
  2. Mănăstirea Sihăstria Râșcăi – stabilirea strategiei pentru începerea lucrărilor de edificare a așezământului social-filantropic de la Capu Câmpului;
  3. ⁠Mănăstirea Râşca – pregătirile privind începerea lucrărilor de restaurare-renovare a bisericii-monument finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  4. ⁠Mănăstirea Bogdănești – stadiul lucrărilor de renovare și remodelare a clădirii principale a așezământului social-filantropic pentru cazarea bătrânilor în condiții conforme cu standardele;
  5. ⁠Protopopiatul Fălticeni – stadiul lucrărilor la clădirea anexă limitrofă clădirii protopopiatului;
  6. ⁠⁠Parohia „Sfântul Ilie” Fălticeni – stadiul lucrărilor de pictură interioară a bisericii, al lucrărilor de edificare a pergolei și al fundației pentru gard.