Itinerar pastoral – 2 aprilie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 2 aprilie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Parohia Ipotești I – stadiul lucrărilor de realizare a unui nou lumânărar și a unei centrale cu grup sanitar; stadiul lucrărilor de înlocuire a pavelelor din curtea bisericii cu piatră de carieră, montarea trotuarelor și a rigolelor, realizarea aleilor de pavele din cimitirul parohial; stadiul lucrărilor de renovare la casa parohială și de edificare a unei anexe cu grup sanitar;
  3. ⁠Catedrala „Învierea Domnului” Fălticeni – inițierea proiectului de pictură interioară a catedralei;
  4. ⁠Mănăstirea Slătioara – stadiul lucrărilor de renovare a vechii casei monahale; evaluarea amplasamentului proiectului de edificare a unui arhondaric, a unui lumânărar și a unui magazin bisericesc; amenajarea unei parcări și a unui adăpost pentru animale;
  5. ⁠Parohia Buda – stadiul lucrărilor la noua clopotniță și la clădirea centrului social;
  6. ⁠Schitul „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Horodniceni – pregătirea terenului pentru începerea lucrărilor (faza demisol) în vederea edificării Capelei „Sfinții Împărați Constantin și Elena”;
  7. ⁠Parohia Bosanci I – constatarea stadiului de degradare a casei parohiale (a se vedea articolul https://www.arhiepiscopiasucevei.ro/pastrand-si-sporind-bunurile-parohiei-marturisire-la-hirotonia-intru-preot/);
  8. ⁠Parohia Bosanci II – constatarea stadiului de degradare a casei parohiale (a se vedea articolul https://www.arhiepiscopiasucevei.ro/pastrand-si-sporind-bunurile-parohiei-marturisire-la-hirotonia-intru-preot/);
  9. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza fundație tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.