Itinerar pastoral – 19 octombrie 2022

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 19 octombrie 2022, după finalizarea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Sectorului Economic, și părintele Ionel Maloș, protoiereu al Protopopiatului Rădăuți, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Parohia Vicov Est; Parohia Laura; Schitul „Sfântul Laurențiu” – Laura; Parohia Straja Centru; Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Straja; Parohia Straja III – vizitarea propunerilor de amplasament a noii biserici;  biserica și cimitirul Parohiei Bilca 1; biserica și cimitirul Parohiei Bilca 2; șantierul de pictură murală al Parohiei Bilca 3; Parohia Frătăuții Noi; biserica și cimitirul Parohiei Costișa; biserica și cimitirul Parohiei „Sfinții Arhangheli” Frătăuții Vechi.