Itinerar pastoral – 18 iunie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 18 iunie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de realizare a halei 6 de depozitare (faza turnare pardoseală de beton, montare panouri acoperiș și geamuri); activitatea curentă a fabricii de lumânări;
  3. ⁠Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – lucrările de sistematizare a curții interioare și pregătirea în vederea executării rigolelor și a trotuarelor;
  4. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.