Itinerar pastoral – 17 octombrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 17 octombrie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

1. Parohia Straja I – stadiul lucrărilor de renovare a turlelor bisericii;
2. Parohia Falcău – finalizarea lucrărilor la acoperișul bisericii;
3. Parohia Nisipitu – stadiul lucrărilor la biserica de zid și la parapetul de protecție al malului din proximitatea râului Suceava;
4. Parohia Marginea – stabilirea amplasamentului în vederea edificării unui Centru de zi pentru persoane vârstnice și al noului sediu al Protopopiatului Rădăuți;
5. Mănăstirea Ițcani – stadiul lucrărilor la Așezământul Social Filantropic Ovidenia.

.