Itinerar pastoral – 17 noiembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 17 noiembrie 2023, după programul de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Complexul Muzeal Cazinoul Băilor Vatra Dornei – stadiul lucrărilor de amenajare dotări, organizare și curățenie în vederea pregătirilor pentru ziua sfințirii și inaugurării, stadiul lucrărilor de realizare a aleilor în curtea-parc din spatele edificiului și de amenajare peisagistică a acesteia
  2. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – stadiul lucrărilor de extindere a pridvorului și de refacere a acoperișului de pe corpul navei bisericii și al celor trei abside, pregătirile și organizarea primirii moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou în parohie, pentru duminică seara și luni (19-20 noiembrie);
  3. Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” Ițcani – stadiul lucrărilor la Așezământul Social FilantropicOvidenia.